Věříte na pověry? A víte, co znamenají a odkud se vzaly?

3 minuty čtení

Ať už na pověry věříte anebo ne, určitě je často slýcháte od jiných anebo vám v některé situaci alespoň prolétnou hlavou. Určitě se vám někdy stalo, že vám při kýchnutí někdo popřál “na zdraví“ či “zdravíčko“ anebo jste to řekli někomu vy. Nebo když vám černá kočka přeběhla přes cestu, v hlavě se vám objevila myšlenka, že budete mít smůlu. Odkud se ale takovéto pověry vzaly?

Černé kočky nosí smůlu

Lidé se ve čtrnáctém století černých koček báli, jelikož si je spojovali s ďáblem a věřili tomu, že přináší smrt v podobě moru. Kočky byly z toho důvodu hromadně zabíjeny. O dvě staletí déle si lidé z Evropy dokonce spojovali černé kočky s čarodějnicemi.

Existuje také pověra, že pokud vám černá kočka přeběhne přes cestu zleva doprava, přinese vám smůlu. Pokud běží opačně, tedy zprava doleva, přináší vám štěstí.

Nešťastné číslo 13

Nešťastné číslo 13 má hned dvě vysvětlení, proč je vlastně tak nešťastné. Za první z nich může Jidáš Iškariotský, jež byl 13. hostem Poslední večeře a zradil Ježíše. V druhém vysvětlení opět figuruje 13. host, tentokrát jím je ale Loki, což je lstivý bůh ze severské mytologie. Loki přijel jako třináctý host na božskou oslavu a klamem přiměl jiného z bohů, aby šípem zastřelil boha dobra a míru.

Když padá hvězda, musíte si něco přát

Dávný astronom, antický matematik, geograf a astrolog Ptolemaius věřil, že pokud chtěli bohové ze své božské sféry pozorovat lidi na Zemi, museli otevřít prostor mezi jejich sférou a nebem. A právě v tuto chvíli padaly hvězdy. Lidé tedy věděli, že je při padání hvězd bozi sledují a naslouchají jim a mohou tak vyslyšet jejich přáním.

Po rozbití zrcadla 7 let neštěstí

Dříve byli lidé přesvědčeni o tom, že je v zrcadlech obsažena část jejich duše. A jelikož se také věřilo, že se duše každých 7 let obnovuje, tak měl ten, kdo zrcadlo rozbil štěstí v tom, že smůla bude trvat jen 7 let a ne do konce života.

Čtyřlístky nosí štěstí

Čtyřlístek v dnešní době značí prosperitu a štěstí. Údajně za to může Eva, která když byla vyhnána z ráje, si s sebou jeden čtyřlístek vzala z důvodu, aby nikdy nezapomněla na místo, z kterého byla vyhnána, tedy z Rajské zahrady.

Šance, že najdete čtyřlístek, je 1 ku 10 000, což dokazuje, že jsou opravdu vzácné a je proto obrovské štěstí ho vůbec najít.

Poklepat na dřevo

Podle jedné německé lidové kultury žijí ve stromech dobrotiví duchové, které svým poklepáním na kmen stromu probudíte a přivoláte je pro štěstí a na svoji obranu.

5/5 - (1 vote)
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Další článek