Pravidelné pití kávy je prý zdravé a prodlužuje život

2 minuty čtení

Každý má svůj denní rituál na nejlepší nastartování pracovního, ale i volného dne. Někdo “nefunguje“ bez vydatné snídaně, jiného skvěle probere ranní běh či ranní káva. Existuje mnoho názorů, že ačkoliv vás právě vaše káva ráno dostatečně probere, tak není zdraví prospěšná a měli byste její pití omezit. Podle nových studií je ale opak pravdou.

Studie potvrzující pozitiva pití kávy

Závěr jedné ze studií, jež byla uskutečněna na klinice v Pamploně, Španělsko, dokazuje, že káva a překvapivě i nadměrné pití kávy, (i když vše má mít své meze) by mělo patřit na denní pořádek. A kolik kávy bychom měli tedy vypít? Jde o čtyři šálky kávy denně. Pro studii bylo vybráno několik dobrovolníků. Ti, kteří vypili 4 hrnky kávy každý den, čelili až o 2/3 menšímu riziku úmrtnosti. Každý další hrnek toto riziko ještě snižoval. O tom kdy pít kávu, zda spíše ráno, odpoledne anebo večer, se ale tento výzkum nezmiňuje. Jde tak zřejmě o celodenní rovnoměrné rozprostření.

Další studie, kterou vytvořila Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny v Imperial College London, dokazuje, že je zdravé pít kávu denně, nemělo by ji být ale příliš. Její maximální denní množství by měly být 3 šálky. Podle této studie lidé, kteří denně pijí kávu, předchází několika nemocem jako nemoci trávicího traktu anebo kardiovaskulárním onemocněním.

Pozitiva pití kávy a zdraví prospěšné látky v ní

Někteří vědci tvrdí, že káva obsahuje několik zdraví prospěšných látek jako je kofein, aminokyseliny, minerální látky, tuky, antioxidanty, sacharidy, vodu a polyfenoly.

Pití kávy způsobuje rozšiřování cév, zvyšuje krevní tlak, povzbuzuje centrální mozkovou soustavu, zdokonaluje pozornost a koncentraci, napomáhá funkci kardiovaskulárního systému, odvodňuje a napomáhá s vylučováním odpadních látek z těla.

Negativa pití kávy           

Velké množství kávy by neměli pít všichni lidé. Omezit nebo úplně vyškrtnout kávu z jídelníčku by měli lidé s vysokým tlakem, těhotné ženy, lidé s nepravidelným tepem a jinými srdečními potížemi. Pít kávu by neměli ani ti, kteří mají problém se spánkem anebo trpí nespavostí.

Pravidelné pití kávy je prý zdravé a prodlužuje život
5 (100%) 1 hlasy

Komentáře

avatar
  Odebírat  
Upozornit na
Další článek
Rolovat nahoru