Jak kopírovat a vložit text v mobilu (sms, e-mail, www)

3 minuty čtení

Zkopírovat text na počítači umí zřejmě každý. Stačí totiž kurzorem myši označit určitou část textu, stisknout Ctrl + C pro zkopírování a Ctrl + V pro vložení anebo použít pravé tlačítko myši a poté vybrat kopírovat anebo vložit. S kopírováním www adres a textu v emailech, sms zprávách anebo třeba na facebooku v chytrém telefonu či tabletu je to podobné, jen místo myši používáte vlastní prst.

Ve svém mobilu, ať už s operačním systémem Android (Sony, Lenovo, Acer atd.) anebo iOS (iPhone od Apple) můžete kopírovat celý text, část textu anebo jen pouhé jedno slovo. Pro kopírování je důležité mít najitý text na displeji telefonu, jež chcete zkopírovat a dále už stačí dlouze kliknout anebo zvládat dvojklik (rychlé kliknutí dvakrát za sebou).

Kopírování a vkládání textu na mobilu

Jestliže máte v mobilu vyhlédnutý text pro zkopírování, je třeba na slovo v textu někdy jen 1x běžně kliknout, jindy zase 2x velmi rychle kliknout za sebou a v nejčastějších případech na něm déle podržet prst. Tím se vám textová část označí, vyskočí pomocná lišta (KOPÍROVAT, SDÍLET, VYBRAT VŠE, VYHLEDÁVÁNÍ NA WEB) anebo se v některých telefonech zobrazí jen ikonka nůžek pro kopírování či ikona pro sdílení. Zároveň se mnohdy objeví dvě pacičky (na začátku a konci vybraného textu), se kterými lze prstem po textu posouvat a označovat ho (zkracovat a prodlužovat) ke kopírování podle vašich představ. Po označení kliknete v pomocné liště na KOPÍROVAT.

Text se zkopíruje (je neviditelně uložen v paměti telefonu, dokud nezkopírujete text jiný) a vy tak stránku, email či sms zprávu můžete opustit a najít si jinou, kam bude kopírovaný obsah vložen. Pro vkládání opět stačí dlouze kliknout na požadované místo, aby vyskočila ikona VLOŽIT či pomocná lišta (VLOŽIT, VLOŽIT JAKO PROSTÝ TEXT) a kliknout na VLOŽIT.

Co když se namísto KOPÍROVAT objeví jen možnost SDÍLET

Občas se může stát, že se vám namísto volby pro kopírování objeví pouze nabídka pro sdílení. V takovém případě postupujte při výběru textu stejně, akorát se vám následně po kliknutí na slovo či ikonu SDÍLET nabídnou rovnou aplikace (email, SMS zprávy, Bluethoot, poznámky, Hangouts a podobně) kam bude váš text vložen. Budete-li se dívat a pohybovat v kompletní nabídce pro sdílení pozorně, pravděpodobně mezi ní najdete i volbu KOPÍROVAT, čímž se text zkopíruje do vnitřní schránky telefonu a může být zase libovolně použit jinam.

Kopírování internetových url adres

Při otevření určité webové stránky ve vašem mobilním telefonu anebo tabletu, jejíž adresu hodláte zkopírovat, stačí pouze na tuto adresu v nejvrchnější části stránky kliknout (příklad: https://infovnice.cz/ ), a ta se poté celá označí. Na označenou url adresu dále jen dvakrát rychle kliknete, a stejně jako u kopírování normálního textu, vám vyjede buď ikona anebo pomocná lišta (VYJMOUT, KOPÍROVAT, VLOŽIT, SDÍLET), v níž kliknete na KOPÍROVAT.

4/5 - (2 votes)
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Další článek