Jak dlouho vydrží člověk bez spánku? A kolik hodin má spát?

2 minuty čtení

Spánek je pro každého člověka životně důležitý, přesto se někteří lidé vědomě pokouší bez něho vydržet i několik dnů v kuse. Víte, kolik dní vydrží člověk nespat a co se s tělem děje během jeho dlouhodobé absence? Podle vědců je možné ve stavu bdělosti vydržet 8 až 10 dní. Ti, jimž se tolik dnů podařilo nespat, se nepotýkali s žádnými vážnými zdravotními problémy, měli jen potíže s udržením pozornosti a vnímáním.

Rekord v nejvíce neprospaných hodin v kuse

Randy Gardner v roce 1965, kdy mu bylo pouhých 17 let, vydržel celých 264 hodin (11 dní) beze spánku, což je oficiální rekord v nejdelší době bdělosti. Jistý Tony Wright pocházející z Anglie v roce 2007 tvrdil, že oficiální rekord překonal o několik hodin, a to v jednom baru ve městě Penzance, kde podle jeho slov hrál po celou dobu kulečník a přijímal různé návštěvy.

Guinnessova kniha rekordů pokusy o nejvíce neprospaných hodin odmítá registrovat, jelikož to bere jako hazardování s lidským zdravím.

Při pokusu o vytvoření nového rekordu přišel o svůj život Číňan Ťiang Siao-šan, který v roce 2012 sledoval fotbalové mistrovství Evropy nepřetržitě celých 11 dnů. Ačkoliv byl Ťiang zdravý mladý muž, tak kouření a požívání alkoholu při pokusu bylo na jeho organismus moc a on tak v 27 letech zemřel.

Po kolika hodinách a jaké změny začne tělo pociťovat beze spánku?

Lidské tělo beze spánku začne pociťovat změny už po 24 hodinách. Zvýší se totiž krevní tlak a hladina stresových hormonů, začíná klesat tělesná teplota, tělo začne pomalu ztrácet schopnost zpracovávat glukózu a imunitní systém přestane pracovat.

Jak dlouho má spát dítě anebo dospělý člověk?

Stáří člověka Doba spánku za jeden den
Novorozenec – do 3 měsíců 14 až 17 hodin
Kojenec – 4 až 11 měsíců 12 až 15 hodin
Batole – 1 až 2 roky 11 až 14 hodin
Předškolák – 3 až 5 let 10 až 13 hodin
Školák – 6 až 13 let 9 až 11 hodin
Teenager – 14 až 17 let 8 až 10 hodin
Mládež – 18 až 25 let 7 až 9 hodin
5/5 - (1 vote)
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Další článek