Sotva odhalíte, proč ruce mladého muže vypadají právě takhle

3 minuty čtení

Více k fotografii prozradíme až za chvíli. Sluší se totiž tohoto odhodlaného muže nejprve trochu blíže představit. Jmenuje se Maarten van der Weijden, je mu 37 let a pochází z nizozemského Alkmaaru. Za svůj život dokázal porazit spousty soupeřů, včetně toho nejzákeřnějšího, kterým pro něj byla leukémie. Tou onemocněl ve svých 19 letech. I když lékařské prognózy nebyly vůbec slibné a šance na přežití zůstávala malá, nevzdal se a po 2letém boji zvítězil i nad ní.

Jeho ruce z fotografie však nejsou výsledkem trápení s rakovinou, ale s 200 kilometrů dlouhou řekou, na kterou si naplánoval 3 dny, aby ji plavecky zdolal. Maarten van der Weijden je totiž nizozemský sportovec specializující se na dálkové plavání. Už od mládí byl velkým talentem, který závodil v plavání volným stylem na délku 400 metrů až 5 kilometrů.

Porazil rakovinu i všechny soupeře na mistrovství světa a olympijských hrách

Když v roce 2001 přerušila jeho kariéru leukémie, málokdo by doufal, že ji zdolá, vrátí se k vrcholovému sportu a nakonec bude ještě lepší, než kdy dřív. V roce 2003 už byl zase ve vodě. Účastnil se různých závodů, mistrovství Evropy i světa. Sbíral tak úspěchy i peníze. Když za přeplavání holandského jezera IJsselmeer v rekordním čase získal v přepočtu 1,2 milionu korun, věnoval je na výzkum rakoviny. Na mistrovství světa v roce 2008 v plavání na 25 km získal zlato, na 5 km bronz. Tím se kvalifikoval na olympijské hry v Pekingu 2008, kde byl v závodě na 10 km opět první! Později byl vyhlášen sportovcem roku a ukončil kariéru.

Za 55 hodin uplaval 163 km a získal 3,5 milionů eur na výzkum rakoviny

Plavání se věnuje stále a snaží se jím získávat finanční prostředky na výzkum rakoviny. Stejným důvodem byl i pokus o přeplavání 200 km dlouhého kanálu Elfstedentocht v Nizozemsku. S krátkými odpočinky měl na to vymezený 3denní čas. Při zdolávání tohoto rekordu se však voda stávala čím dál chladnější a znečištěnější a dále nebylo vhodné, aby pokračoval. Po neuvěřitelných 55 hodinách se mu však podařilo uplavat 163 kilometrů. Přestože svého cíle v tomto případě nedosáhl, podařilo se mu alespoň na boj proti zákeřné nemoci získat ohromující sumu v přepočtu přes 80 milionů korun!

Fotogalerie

Foto zdroj: hartvannederland.nlMvdWFoundationEvelien de Bruijn

5/5 - (1 vote)
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Další článek