Slepice nebo vejce, co bylo dříve? Nečekaný závěr!

4 minuty čtení

Otázka, zda byla první slepice anebo vejce, není vůbec jednoduchá, protože nikdo z nás u toho v té době nebyl. Odpověď na ni můžeme hledat odborně, stejně jako amatérsky. Pokud se sejdeme s přáteli v hospodě a hodíme tento problém tížící lidstvo už dlouhá staletí do placu, pak zjistíme, že co člověk, to názor. Naštěstí v tomto případě mohou být názory jen dva, slepice nebo vejce, takže se debata pravděpodobně nestrhne úplně jiným směrem. Nakonec ale i přes tvrzení, že v hospodě se člověk dozví všechno, stejně budeme odcházet s pocitem, že zase nevíme vůbec nic, protože polovina osazenstva tvrdí to, a ta druhá přesný opak.

Musí se na to jít odborně

Zdá se, že v podobných případech je nejlepší, když nastoupí věda. Přeci jenom hlavy študované jsou schopné vyřešit i větší záhady, tak proč ne obyčejnou slepici a vejce. Tak například genetičtí inženýři a evoluční biologové z King’s College v Londýně došli před pár lety k závěru, že první muselo být rozhodně vejce. Z něj poté vzešla slepice, která se však od svých rodičů odlišovala díky nějaké genetické chybě. To, co bylo ve skořápce, muselo prý mít stejnou DNA, jako slepice, která se po vylíhnutí kuřete z něj stala. Není přeci možné, aby se z jednoho druhu zvířete jen tak stal druh jiný.

Dalo by se říct, že otázka je konečně zodpovězena. Jenže! Jiní britští vědci studovali složení skořápky slepičího vejce, tedy přesněji jistý protein, který je její součástí, díky němuž má vejce tak dokonale lehkou a přitom pevnou stavbu. Použili k tomu superpočítač HECToR za asi 3 miliardy korun, který se v Británii před lety zařadil mezi nejvýkonnější počítače v Evropě. Do něj naprogramovali veškeré složky, ze kterých se skořápka skládá, s cílem odhalit, jak vlastně vzniká.

Superpočítač pracoval nonstop po několik týdnů a jeho výsledek byl překvapující. Zjistil totiž přítomnost proteinu OC-17, který se nachází jen a pouze ve slepičích vejcích. Z toho vzniklo pro bádající experty naprosto jasné zjištění, že první musela být slepice, která takové vejce snesla! Jinak by to prý ani nešlo. I když ne každý jiný odborník s tímto závěrem souhlasí, faktem je,  že šlo o vědeckou metodu, která by se měla brát vážně. Ta ale studovala stavbu skořápky, přičemž vedlejším produktem bylo zjištění, že první by měla být slepice a nikoliv vejce. A jsme zase v hospodě jak na začátku, kdy ten tvrdí to a ten zas ono.

Odpověď zná Pepíček!

Záhadu kolem slepice a vejce bude asi nakonec muset vyřešit Pepíček. Znáte tenhle?

  • Ptá se maminka Pepíčka: “Proč krmíš slepice čokoládou?”
  • A on na to: “Aby mi snesly Kinder vejce.”

Z výše uvedeného příkladu logicky uvažujícího Pepíčka je jasně patrné, že právě on nevědomky odhalil, že první muselo být vejce, které se ale narodilo úplně jiným anebo nenormálním rodičům, než byla slepice, která se z něj vyklubala. Mohlo jít původně o dinosaury nebo něco podobného, kteří ve vejci splodili tak trochu nepovedeného potomka – slepici. Zřejmě to ale nebylo krmivem jako u Pepíčka, pravděpodobněji šlo o křížení druhů a nějakou mutaci. Ale kdo ví.

Jaký je váš názor? Co bylo dříve, vejce anebo slepice?

5/5 - (1 vote)
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments