Proč mají piráti pásku přes oko?

1 minuty čtení

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč většina pirátů nosí pásku přes oko? Že by jim ho někdo vypíchl nebo vystřelil v boji? Tak to bohužel není. Nešlo dokonce ani o módní doplněk, páska přes oko měla totiž praktičtější význam. A jaký?

Pirátská páska přes oko napomáhala jejím nositelům v nočním vidění. Jak je to možné? Piráti měli díky pásce snadnější přechod mezi osvětlenými a tmavými místy. Určitě jste si sami všimli, že pokud z temné místnosti vejdete do osvětlené, oči vás zabolí a na několik vteřin, než se zrak přizpůsobí světlu, přestanete vidět. A právě z tohoto důvodu piráti pásku přes oko nosili. Jestliže totiž vyšli z temného podpalubí na palubu, díky pásce měli snadnější přechod mezi tmou a světlem.

Páska podobně fungovala i naopak, tedy když šel pirát z osvětlené paluby do podpalubí. V tomto případě si ale pásku sundávali. Oko, přes které byla páska, bylo totiž přizpůsobeno na tmu. Lidskému oku běžně trvá přes 20 minut, než si úplně zvykne na tmu. Páska tuto dobu zkrátila na minimum.

5/5 - (1 vote)
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Další článek