Polského čápa okradli v Africe o SIM kartu z GPS vysílačky a provolali horentní sumu!

2 minuty čtení

Když polští ochránci přírody ze spolku Grupa EkoLogiczna nasadili jednomu z čápů na záda batůžek s GPS lokátorem, tak ještě netušili, jak velký účet jim nakonec přijde za telefon. Přitom tím nejznámější polský čáp pojmenovaný Kajtek vůbec vybaven nebyl. Vysvětlení se ale nakonec našlo.

Polští biologové začali v půli srpna roku 2017 díky GPS vysílači sledovat čápovu cestu do teplých krajin. Ta byla dlouhá více než 6 000 kilometrů a vedla přes Ukrajinu, Rumunsko, Bulharsko, Turecko, Sýrii a Egypt až do Súdánu, kam čáp doletěl přibližně o 2 měsíce později v říjnu. Milovníci přírody tak posbírali důležitá data, která potřebovali, a ptáka sledovali i nadále během jeho pobytu v Africe.

Když už to vypadalo, že by se letos začátkem února mohl vydat na cestu zpátky, stalo se něco podivného. Čáp totiž další 2 měsíce létal sem a tam na nezvykle malém území. Přestože to bylo divné, nikoho by nenapadlo, jaký je pravý důvod toho, že se Kajtek nevrací do Evropy. Na konci dubna se však GPS signál úplně ztratit.

Že se nejednalo pouze o ztracenou vysílačku, došlo ochráncům přírody 7. června. Tehdy jim totiž přišel účet za telefon na přibližně 10 000 zlotých (bez mála 60 000 korun). Nemůže za to však ubohý čáp, ale někdo ze Súdánu, komu se podařilo z lokátoru vyjmout SIM kartu a následně si ji vložit do svého mobilního telefonu. S ním pak uskutečnil několik místních hovorů v celkové délce asi 20 hodin, které se postaraly o tak astronomický účet.

Polského čápa okradli v Africe o SIM kartu z GPS vysílačky a provolali horentní sumu!
5 (100%) 1 hlasy

Komentáře

avatar
  Odebírat  
Upozornit na
Další článek
Rolovat nahoru