Jaké jsou příznaky mozkové mrtvice?

1 minuty čtení

U spousty nemocí je největší problém, který může vést až ke smrti jedince, všimnutí si, že je jedinec v nepořádku a následně její správná identifikace. Jednou z takovýchto nemocí je i mozková cévní příhoda neboli mozková mrtvice či jen mrtvice.

První mozková cévní příhoda nemusí být vždy pro člověka nebezpečná. Většinou jde jen o velmi lehkou formu, tudíž si sám trpící a ani lidé z jeho okolí nevšimnou příznaků a na mrtvici se tak často ani nepřijde. Jestliže se ale objeví podruhé, půjde už o velmi silnou formu, která může vést až ke smrti.

Podle neurologů je možné, že se pacient zcela zotaví, jen v případě, že o něj v prvních 3 hodinách bude pečovat specializovaný lékařský tým. To bývá největší kámen úrazu, jelikož ne každý ihned pozná, že člověk právě mrtvici prodělal.

Jak poznat mozkovou cévní mrtvici?

  1. Požádejte postiženého, aby se usmál – nebude schopen, jeden koutek bude mít povislý.
  2. Požádejte ho, aby vám řekl jednoduchou větu (např. “Dnes je pěkný slunečný den.“) – bude mít potíže s výslovností.
  3. Požádejte postiženého, aby zvedl obě ruce nad hlavu – nebude schopen nebo je zvedne jen částečně, postižená ruka velmi brzo klesne dolů.
  4. Poproste ho, aby na vás vyplázl svůj jazyk – bude ho mít na jedné straně pokroucený.

Jestliže postižený nezvládne kterýkoliv z těchto příznaků, neváhejte a zavolejte ZZS (Zdravotnická záchranná služba) na čísle 155.

5/5 - (1 vote)
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Další článek