Jak vytvořit silné heslo a která hesla jsou nejslabší

2 minuty čtení

Mít vytvořené silné heslo u účtů jako Facebook, e-mail, internetové bankovnictví, WhatsApp a podobně, je důležité proto, aby se do nich nedostala jiná osoba a nemohla tak vaše účty spravovat a ovládat místo vás. Společnost SplashData už několik let po sobě zveřejňuje seznam hesel, která jsou nejčastěji odhalitelná. Řadu let se na první příčce drží heslo 123456. Poté to jsou to podobně slabá hesla jako 12345678, password, 12345, iloveyou, qwerty, abc123, login, 123456789, qazwsx, 123123, admin, passw0rd atd.

Jak si zvolit dobré silné heslo a na co si dát pozor?

Čím delší heslo bude, tím bude pro hackery obtížnější ho prolomit. Jak si ale takové heslo vymyslet a poté si ho hlavně sám zapamatovat? Dobré je na heslo použít “vlastní generátor hesel“, třeba kousek básně či písně, několik slov, která pro vás něco znamenají anebo zkratku vytvořenou počátečními písmeny třeba vámi vybraného úryvku (Bratr se narodil na Valentýna, tedy 14. února – BsnnVt14ú). Neuškodí také zakomponovat společně s malými a velkými písmeny a čísly i několik znaků (slunecnice22 – $LµNe©NI©E22).

Při vytváření hesla si dejte pozor, aby ho nemohl uhodnout některý váš známý nebo se nedalo dohledat na sociálních sítích. Vyvarujte se tedy používáním přezdívek, jménům domácích mazlíčků či členů rodiny, datům narození někoho z vašich blízkých, názvu ulice, města, vesnice a číslům z adres. Nepoužívejte ani jednoduché kombinace jako heslo123 nebo abc123.

Je velmi dobré mít na každý účet vytvořené vlastní jedinečné heslo. Jestliže si všechna hesla nezapamatujete a musíte si je poznamenat, dejte si dobrý pozor na to, aby se k nim nemohl dostat někdo jiný. Zamkněte jej například do trezoru anebo si určete svoji tajnou schovku. Můžete si také stáhnout některého správce hesel, musíte si ale, například v recenzích, ověřit, zda je spolehlivý.

5/5 - (1 vote)
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Další článek