Diamant a briliant – jaký je v nich rozdíl?

1 minuty čtení

Pod pojmem diamant (setkat se můžete i s pojmenováním démant) se ukrývá nejtvrdší přírodní materiál – nerost. Jde o krystalickou formu uhlíku. Diamantové krystaly jsou nejčastěji tvořeny v krychlovém, dvanáctistěnném a osmistěnném tvaru, setkat se ale můžeme i s vypouklými a kulovitými. Diamanty jsou převážně čiré, mohou mít ale i růžovou, červenou, modrou, žlutou a hnědou barvu. Jejich využití je často ve šperkařství, laboratorních výzkumech a pro tvorbu speciálních elektronických součástek.

Za briliant může být označován jen kulatý diamant s briliantovým brusem. Diamanty s výbrusem typu bageta či princess nesmí nést název briliant. I na ostatní drahokamy, ať už přírodní či syntetické, může být použit briliantový brus, musí to však nést ve svém názvu (Př.: rubín s briliantovým brusem).

Nejznámější drahokamy – diamant, spinel, smaragd, safír, drahý opál a rubín

Briliantový brus je specifické vybrušování drahokamů a syntetických kamenů do určité podoby s 56 až 57 fasetami (ploškami) tak, aby vynikl jejich lesk. Dokonalý brus obsahuje 32 horních plošek a 1 horní fasetu, u níž se s broušením začíná. Spodní část drahokamu je vybroušena do 24 plošek. Jestliže se 24 spodních plošek nesejde v jediném hrotu, vznikne tak další, padesátá sedmá faseta, jež je tolerována.

5/5 - (1 vote)
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Další článek