Jak snadno a přehledně uchovávat účtenky z obchodů pro případnou reklamaci zboží?

3 minuty čtení

Při každém nákupu dostane zákazník po jeho zaplacení, ať už hotovostně anebo kartou, od prodejce doklad v podobě papírové účtenky. Tu by si měl každý uschovat z důvodu případné reklamace, jestliže nebude s věcí či potravinou, kterou u obchodníka zakoupil, spokojen.

Spoustu lidí si účtenky od prodejců ale vůbec nebere. Doklad o zaplacení například deseti rohlíků anebo některých spotřebních věcí lidé příliš nevyžadují. Při koupi nové televize, obuvi či pohovky je to však naopak, a to především kvůli vyšší ceně tohoto zboží a tím i většímu riziku spojeným s případným poškozením anebo nefunkčností, které by si vyžádaly reklamaci.

Hromady účtenek a faktur

Lidé si často paragony schovávají v peněženkách nebo doma v papírových deskách a šanonech. Stává se ale, že zákazník účtenku cestou domů ztratí anebo ji poté někde založí a už ji nenajde, což je velice častý případ. Tím vzniká velký problém, protože reklamace zboží bez dokladu o jeho zaplacení je téměř nemožná.

S účtenkami je také potíž, že časem mohou vyblednout nebo se jinak poškodí, stejně jako že se vám jich za pár let nahromadí takové množství, v němž se budete komplikovaně orientovat a hledat účtenku, která je ta správná. Šikovné je proto si vaše paragony a faktury začít uchovávat trochu jiným způsobem, který navíc velice dobře pomáhá s jejich pozdějším vyhledáním ve velkém množství podle vámi zvoleného pojmenování.

Focení účtenek do mobilu a počítače

Vaši účtenku za zboží, která by později mohla být užitečná při případné reklamaci, si například můžete naskenovat do počítače anebo si ji ještě jednodušeji vyfotografovat do vašeho mobilu, z kterého se jen tak neztratí a ani se jí nic jiného nestane.

Prodejci totiž i tuto formu dokladu o zaplacení při reklamacích akceptují, navíc si takovou účtenku můžete přes počítač kdykoliv vytisknout. Paragony si také pro jistotu můžete jednou za čas právě do počítače z mobilního telefonu ukládat pro případ, že byste ztratili i telefon. A pokud si vaše vyfocené účtenky vhodně pojmenujete, díky názvu (například název a popis zboží + datum nákupu), je pak zase snadno dohledáte.

Mimo focení účtenek lze využít i varianty, kdy mnoho prodejců pro své zákazníky vytváří nové výhody, jako je uschování účtenek všem držitelům věrnostních karet (například Electro World). Nebo se vám doklady o zaplacení při vytvoření účtu v online shopu a vlastnění věrnostní karty ukládají v online historii nákupů (například Sportisimo). Podmínkou ale je, že věrnostní kartu musí zákazník při placení doložit, aby se nákup načetl do online účtu.

5/5 - (1 vote)
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Další článek