Dálniční známky 2019: Jaká je v ČR cena pro desetidenní, měsíční a roční?

3 minuty čtení

Už od roku 1995 je jízda po českých dálnicích pro motorová vozidla zpoplatněná. Pokud tedy chcete vjet na dálnici anebo na silnici označenou značkami IZ 1a nebo IZ 2a, bude vás to něco stát. Jestliže nebudete mít zakoupenou dálniční známku (vozidla do 3,5 tuny) anebo zaplacené elektronické mýto (vozidla nad 3,5 tuny), bude vám udělena pokuta příslušníkem Police ČR či Celní správy činící až 5 000 korun a ve správním procesu až 100 tisíc korun. Jednostopá motorová vozidla, motocykly, dálniční známku mít nemusí.

Která vozidla musí mít dálniční známku a jaká elektronická mýta?

Dálniční kupon musí mít každý automobil s hmotností do 3,5 tuny. Jestliže má takovéto vozidlo přívěs, stále stačí jen dálniční známka, jelikož se počítá pouze hmotnost vozidla. Na výběr jsou tři druhy dálničních známek, které se liší vzhledem, cenou a dobou platnosti – desetidenní, měsíční a roční. U desetidenních a měsíčních známek musí být proštípnutá patřičná čísla z důvodu určení doby jejich platnosti.

Dálniční známky jsou samolepicí kupony, jež se lepí na dovolená místa čelního skla vašeho automobilu. Na podkladu dálniční známky máte tato povolená místa vyznačená. Na kontrolním i samolepícím kuponu musí být čitelně propiskou či fixem zapsaná registrační značka daného vozidla.

Motorová vozidla s hmotností nad 3,5 tuny nepotřebují pro vjezd na dálnici vylepenou dálniční známku, ale musí mít zaplacené elektronické mýto. To bylo zavedeno na začátku roku 2007 pro vozidla nad 12 tun a od roku 2010 i pro vozidla s hmotnosti vyšší než 3,5 tuny.

Cena dálničních známek pro rok 2019

  • Desetidenní – 310 korun
  • Měsíční – 440 korun
  • Roční – 1 500 korun

Od kdy do kdy jsou platné roční dálniční známky?

Platnost ročních dálničních známek není od doby, kdy byla zakoupena po dobu dalších 12 měsíců, ale od 1. prosince na následujících 14 měsíců, tedy až do 31. ledna dalšího roku. Pokud si zakoupíte známku v září, nebude platná do dalšího září, ale jen do konce ledna následujícího roku.

Příklad: roční dálniční známka pro rok 2019 je platná od 1. prosince 2018 až do 31. ledna 2020.

Lze dálniční známku vyměnit?

Dálniční známku vyměnit možné je, a to za poplatek 70 korun, má to ale poměrně složitá pravidla. Lze ji vyměnit například proto, že bylo poškozené čelní sklo a je nutné pořídit nové, dále také pokud jste ji špatně vyplnili anebo je převozní značka motorového vozidla změněna na registrační značku.

5/5 - (1 vote)
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Další článek