Co jsou to superpotraviny a které mezi ně patří?

2 minuty čtení

Držet dietu anebo žít zdravě zkoušel snad už každý. Ten, kdo měl pevnou vůli, opravdu nějaké to kilo shodil a novou váhu si stále udržuje, jiný dodnes do úst nevloží hranolky se smaženým sýrem a tatarkou anebo vepřový bůček. Se zdravou stravou a zdravým životním stylem souvisí jezení různých zdraví prospěšných potravin, kterým se v marketingu říká superpotraviny či superfoods.

Co je to superpotravina?

Tento výraz byl poprvé požit na začátku 20. století, do podvědomí lidí se ale zaryl až o zhruba 100 let déle. Za superpotraviny jsou označovány potraviny s vysokým obsahem zdraví prospěšných látek, jako jsou vitamíny, vláknina, minerály, antioxidanty anebo živiny rostlinného původu.

Nikdy jsem se s žádnou superpotravinou nesetkal

Superpotravinu ve svém jídelníčky vídáme celkem často, jen jsme dosud nevěděli, že je to ona. Ne vždy jsou ale superpotraviny tak zdravé, jak by měly. Záleží totiž na jejich kuchyňské úpravě. Tyto potraviny totiž musí být co nejméně tepelně upravovány, a to maximálně do 42 °C. Po klasickém vaření se totiž znehodnocují důležité živiny.

Seznam nejznámějších superpotravin

Jak už bylo řečeno, superpotravinu jedl téměř každý, jen o tom nevěděl. Jako superpotravina jsou označovány: borůvky, brokolice, červená řepa, šípek, acai berry, brusinky, kiwi, aleo vera, semínka chia, lněná, sezamová, konopná, dýňová a melounová, ořechy – vlašské, piniové, makadamové, kešu, rakytník, nepražené kakaové boby, noni moruše, mladý ječmen či pšenice, moringa, čočka, fazole, sója, mango, avokádo, quinoa, řasy – spirulina, chlorella, granátové jablko, goji, různé citrusy, ryby – losos a řada dalších potravin.

5/5 - (2 votes)
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Další článek