Co je to bulgur?

1 minuty čtení

V dnešní době o potravině nazývající se bulgur slyšel snad už každý, mnoho z nás ho i ochutnalo a někdo ho do svého jídelníčku dokonce zařazuje pravidelně. A co to vlastně ten bulgur je? Bulgurem nazýváme předvařenou nalámanou pšenici.

Jak se bulgur vyrábí?

Bulgur se vyrábí z pšenice, která se musí nejprve proprat, usušit, rozdrtit na hrubo a poté se přes různě děravá síta roztřídí. Pro následnou manipulaci v domácnosti je už bulgur předvařený, a tak ho stačí jen vložit v poměru 1 : 3 do horké vody a nechat cca 60 minut bobtnat.

Pozitiva bulguru

Kromě toho, že nenadýmá a velmi dobře se tráví, obsahuje různé vitamíny (vitamín A, thiamin, riboflavin, niacin, vitamín B6, vitamín C, kyselina listová, vytamín E), vlákninu, sacharidy, bílkoviny, cukry, tuky a minerály (vápník, zinek, draslík, železo, sodík, hořčík, fosfor). Dále podporuje funkci střev a nervové soustavy.

Negativa bulguru

Jak už bylo řečeno, bulgur se vyrábí z pšenice, tudíž obsahuje lepek, a proto je nutné, aby se mu vyhýbali zejména lidé alergičtí právě na lepek.

Využití a příprava bulguru

Příprava není nijak složitá. Bulgur můžeme nechat nabobtnat anebo 12 minut povařit, smíchat s různými ingrediencemi a podávat na talíř. Dále recepty z bulguru radí jeho použití do různých zeleninových salátů anebo jako příloha k masům. V České republice se bulgur často používá do polévek, karbanátků anebo do nádivek. Nejčastěji se s ním potkáte v jídlech jako kibbeh, tabouli či pilaf.

5/5 - (1 vote)
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Další článek