Black Friday slevy – co to je a na co si dát pozor

2 minuty čtení

Z televizí, rádií, billboardů anebo z letáků, co jste našli v poštovní schránce, se dozvídáte, že Black Friday se blíží anebo právě probíhá. Co ale Black Friday neboli Černý pátek je, koho se týká a na co si dát při něm pozor?

Velké slevy na Black Friday

Marketingová akce nazývaná Black Friday (Černý pátek) pochází původně z Kanady a USA, kde každoročně probíhá následující den po díkůvzdání. Tentokrát Black Friday připadá na pátek 23. listopadu. Jak už bylo napsáno, jde o marketingovou akci, při níž velká většina různých obchodních řetězců spouští výprodejové období.

Black Friday už několik let probíhá i v České republice, především tedy v e-shopech, postupně se ale přidávají i různé kamenné obchody. I u nás Black Friday odstartovává slevovou akci, jež probíhá v určitém období. Některé obchody tuto akci ale zahajují i v jiných dnech či ročních obdobích.

Kde je původ Black Friday?

Termín Black Friday (Černý pátek) je odvozen z Black Thursday (Černý čtvrtek), kdy 24. října 1929 započal krach na newyorské burze. Ačkoliv největší propad na burze přišel až o 5 dní déle, tedy v úterý 29. října 1929, je z toho důvodu i tento den nazýván jako Black Tuesday (Černé úterý).

Na co si dát při Black Friday pozor?

Prodejci na Černý pátek lákají zákazníky na obrovské slevy svých produktů. Slevy ale nejsou vždy tak vysoké, jak prodejce uvádí, a někdy je dokonce cena po slevě vyšší, než před ní. Každý zákazník by si tedy měl sníženou cenu produktu porovnat s cenou před slevou a také s cenou u konkurence.

Jiní prodejci pro oklamání zákazníků a vydělání co nejvíce peněz při Black Friday používají takzvané Black Friday edice, kdy je zlevněný produkt nabízený jako standardní, opak je však pravdou. V jeho balení totiž může chybět některé z příslušenství, jako jsou kabely, sluchátka, baterie či nabíječka, které v balení jinak běžně najdete. Chybějící věci následně prodejce na e-shopech rozprodá.

Rate this post
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Další článek