Vysoká odměna pro lidi s nadpřirozenými schopnostmi, společnost skeptiků je ale už roky hledá marně

3 minuty čtení

Po celém světě žijí lidé, kteří o sobě tvrdí, že mají nadpřirozené schopnosti. Jeden pomocí mysli dokáže hýbat předměty, druhý telepaticky přijímá a posílá myšlenky, jiný zase umí zpomalit anebo zrychlit čas. Na druhou stranu jsou však skeptici a nevěřící Tomášové, kteří mají na podobné věci úplně opačný názor. Podobně je na tom i skupina německých vědců, která se však lidem s údajnými nadpřirozenými schopnostmi snaží dát šanci a nabízí jim 10 000 eur (zhruba 250 tisíc korun) pokud prokážou, že něco extra skutečně umí.

Společnost pro vědecké bádání paravědy GWUP (Gesellschaft zur wissenschaftlichen Untersuchung von Parawissenschaften e.V.) se skládá z německých fyziků, biologů a psychologů, kteří se domnívají, že lidé, jež tvrdí, že mají superschopnosti jako telekineze či telepatie, se nemají nechat od okolí odmítat a nazývat šarlatány či lháři, ale skutečně prokázat své nadání v kontrolovaných laboratorních podmínkách.

Spolek skeptiků by rád odměňoval, ale není koho

Rok co rok si vědci kvůli prokázání údajných superschopností pozvou několik kandidátů na univerzitu Würzburg v německém Würzburgu. Každého z nich, jež potvrdí své supernadání, čeká lákavá finanční odměna ve výši zhruba čtvrt milionu korun. Jenže za posledních několik let, kdy se testování zúčastnilo přes 60 lidí, nebyl ani jeden z nich hoden si odměnu odnést.

,,Nejsme tady proto, abychom kandidáty zesměšňovali, chceme jen dokázat, že spoustu takovýchto tvrzení je klamných,“ říká jeden z výzkumníků Rainer Wolf, který se zabývá spravováním testovacích zkoušek a minimalizováním náhodného štěstí. Jen proto, že tvrzení jsou nesmyslná, neznamená, že se lidé snaží oklamat své okolí. Wolf je se svými kolegy přesvědčen, že všichni kandidáti skutečně věří ve své nadpřirozené schopnosti, i když nejdou vědecky podložit. Jsou vlastně vězni svého klamu, který si sami vytvořili. Dokonce si pamatují jen úspěšné pokusy a ty neúspěšné zapomínají. Pokud jde ale o skutečné testování, pak selhávání jednoznačně vítězí.

Snad všichni kandidáti mají společné, že ačkoliv test absolvovali neúspěšně, tak i poté ve své nadání stále věří. Podle Rainera Wolfa je právě toto jejich skutečná nadpřirozená schopnost, jelikož si dokážou najít obhajobu pro svůj neúspěch a udrží si tak svou víru. Někdo tvrdí, že za to mohla špatná konstelace hvězd, jiní, že za to mohou tajné síly, které jim brání v úspěchu a další, že za to může stres či únava.

Kandidát s nadpřirozenými schopnostmi

Příkladem za všechny může být Heinz Krieger, který o sobě tvrdí, že pomocí dvou prutů nalezne vodu. Při zkoušce byl muž vyzván, aby mezi 10 přikrytými kyblíky našel jediný s vodou, a to alespoň v 7 pokusech ze 13. Ačkoliv kyblík s vodou nenašel ani jednou, tak jeho odpověď na otázku, zda stále ve své nadání věří, byla “samozřejmě“. Krieger sice nechápe, proč jeho schopnost nefungovala během testu, ale i tak je přesvědčen, že jeho síla není jen v jeho představivosti.

5/5 - (1 vote)
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Další článek