Od kolika let může sedět dítě v autě na předním sedadle?

1 minuty čtení

Do roku 2006 mohli při jízdě v automobilu na předním sedadle sedět pouze dospělí lidé a děti od 12 let. V roce 2006 ale došlo k novelizaci zákona a od té doby mohou na sedadle vedle řidiče sedět i děti mladší 12 let, musí být však dodrženo několik pravidel určených zákonem.

Za jakých podmínek může dítě za jízdy sedět na sedadle spolujezdce?

Jestliže dítě nedorostlo 150 centimetrů a neváží alespoň 36 kilogramů, musí na předním sedadle cestovat v dětské autosedačce přímo určené pro jeho výškovou a váhovou kategorii.

Pokud dítě splňuje jednu z podmínek, vyšší než 150 cm nebo těžší než 36 kg, nemusí cestovat v dětské autosedačce. Jestliže je menší než 150 cm, je pro jeho větší bezpečí nutné, aby při jízdě seděl na podsedáku a byl připoután bezpečnostním pásem. Kvůli předním airbagům, jež jsou nastaveny na dospělého člověka, je také nutné, aby byla sedačka posunuta co nejvíce dozadu a bezpečnostní pás nastaven nejlépe na jeho nejnižší možné místo.

Na předním sedadle je možné vozit i nejmenší děti v sedačkách, kterým se říká vajíčko, pouze však proti směru jízdy a za předpokladu, že je přední airbag vypnut.

Nejbezpečnější sedadlo v automobilu

Nejbezpečnějším místem v autě, ať už pro vás nebo pro dítě, je zadní sedadlo na pravé straně, tedy sedadlo za spolujezdcem.

4.6/5 - (5 votes)
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Další článek