Krakonoš – kdo to je a kde se vzal?

1 minuty čtení

Když se řekne Krakonoš, každý si vzpomene na vysokého a vousatého muže z večerníčkového seriálu Krkonošské pohádky anebo na dětský film Krakonoš a lyžníci. Lidé si ale o Krakonošovi vyprávěli už mezi 15. a 16. století, a to nejprve němečtí horalové a poté i ti čeští. Kde se ale Krakonoš vzal a kdo to vlastně je?

Krakonoš, můžete ho znát i pod jeho méně známém jméně Rýbrcoul, je mytický duch hor, který se pro ochranu Krkonoš mění do různých podob, aby zastrašil všelijaké zloděje, pytláky a hledače pokladů. Jestliže má tento strážce hor špatnou náladu, vytváří špatné počasí.

V historii existuje mnoho obměn jména Krakonoš, jelikož jeho jméno v minulosti pověrčiví horalové nechtěli vůbec vyslovovat. Z německého jazyka v době národního obrození dokonce došlo i k počeštění Rýbrcoula (Rübezahl) na Řepočeta. O několik let déle se do povědomí Čechů vryl Krakonoš, jelikož ho ve svém díle Krkonošská kleč takto poprvé pojmenoval spisovatel a dramatik V. K. Klicpera.

Dříve byl Krakonoš popisován jako všemohoucí a zlý živel a vládce větru, jež trestá každého, kdo mu přijde do cesty. Poté byl popisován i jako spravedlivý ochránce všech chudých před zloději a zlými lidmi. Je často znázorňován jako obr. Setkat se ale můžeme i s podobou Krakonoše jako trpaslíka, jelikož se dokáže převtělovat do čehokoliv a kteréhokoliv možného zvířete. Jeho historicky první vyobrazení nalezneme v Helwigově mapě Slezska z roku 1561.

Krakonoš – kdo to je a kde se vzal?
5 (100%) 1 hlasy

Komentáře

avatar
  Odebírat  
Upozornit na
Další článek
Rolovat nahoru