Kdo je to Strýček Sam (Uncle Sam)?

1 minuty čtení

Takzvaný Strýček Sam je zosobněním USA (Spojené státy americké) a používá se také pro označení celé americké vlády.

Charakteristika Strýčka Sama

Strýček Sam je popisován jako starší vážně se tvářící běloch s bílými vousy a vlasy, jež má na hlavě cylindr s červenobílými pruhy a modrým pásem s bílými hvězdami. Dále je oblečen v bílé košili s červeným motýlkem, tmavomodrém fraku a v kalhotách s červenobílými pruhy.

Kde se vzalo spojení Strýček Sam?

První zmínka o Strýčku Samovi se datuje na rok 1812, tedy na dobu, kdy probíhala anglo-americká válka (1812-1815 – v pořadí druhá americká válka za nezávislost). Postava Strýčka Sama je založena na skutečném člověku, který žil v období již zmiňované probíhající války.

Jde o muže a obchodníka Samuela Wilsonova pocházejícího z města Troy ve státě New York, který v barelech označených U. S. poskytoval hovězí maso do války za nezávislost. Písmena U. S. byly označením pro United States, neboli Spojené státy. Někteří si ale tato dvě písmena nevykládala jako United States, ale jako Uncle-Sam, tedy Strýček Sam. Po čase se toto spojení začalo využívat pro označení americké federální vlády.

Tak jak je dnešní Strýček Sam zobrazován na plakátech, neodpovídá reálné postavě Samuela Wilsona. Uncle Sam je v současnosti také značka oblečení (UNCS) a e-shop.

5/5 - (1 vote)
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Další článek