Co znamená číselný symbol 666?

2 minuty čtení

Tříciferné číslo 666 vzbudí v mnoha z nás myšlenku, že se jedná o ďáblovo číslo. Kde se přirovnání tohoto čísla k ďáblu ale vzalo, tuší jen málokdo z nás. Pravděpodobně se strach z tří šestek poprvé objevil po sepsání knihy nesoucí název Zjevení Janovo, jež je poslední knihou Nového zákona.

A nutí všechny, malé i veliké, bohaté i chudé, svobodné i otroky, aby měli na pravé ruce nebo na čele cejch, aby nemohl kupovat ani prodávat, kdo není označen jménem té šelmy nebo číslicí jejího jména. To je třeba pochopit: kdo má rozum, ať sečte číslice té šelmy. To číslo označuje člověka, a je to číslo šest set šedesát šest.“                                                                                                                        ZJ 13, 16 – 18

Dnešní křesťané si obsah textu vykládají tak, že zmiňovanou šelmou je samotný ďábel. Vědci se ale domnívají, že číslo 666 není správně přiřazeno k ďáblu. Přišli totiž s myšlenkou, že jím je spíše císař Nero. Jak na tuto myšlenku přišli?

Nový zákon byl sepsán v helénistické řečtině a antické hebrejštině. V těchto dvou jazycích se číslice psaly písmeny. Každé slovo má tedy danou číselnou hodnotu. Jestliže se sečte číselná hodnota hlásek jména císaře Nera, vyjde vám součet v hodnotě 666. Císař Nero totiž mohl pro dřívější křesťany opravdu představovat největší zlo, jelikož se do dějin zapsal svými krvavými pronásledováními křesťanů a vraždou své manželky, matky, filosofa Senecy, vychovatele a nevlastního bratra.

5/5 - (1 vote)
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Další článek