Co u člověka nejčastěji zapříčiňuje bolest zad?

5 minuty čtení

Jestliže vás trápí bolesti zad anebo máte strach, že se tyto bolesti mohou brzy dostavit, nechoďte ihned k chiropraktikům, osteopatům či lékařům pro prášky na utlumení bolesti. Zkuste nejprve změnit některé své zakořeněné každodenní zvyklosti. Mohou totiž vaši bolest zad zapříčiňovat.

Níže naleznete několik “hříchů“, které dělá dnes a denně téměř každý z nás, a vůbec si neuvědomujeme, že právě tyto činnosti mohou být příčinou bolesti zad a deformování páteře.

  1. Nošení tašky, kabelky či batohu pouze na jednom rameni

Tento zlozvyk můžeme vidět u všech: žen, mužů i dětí. Nikdo z nás si neuvědomuje, že právě toto nám ničí páteř, jelikož nerovnoměrná zátěž ramenního pletence vede k jeho špatnému zatížení, což následně vyvolává bolest a deformuje, ohýbá páteř.

Vezměte si tedy místo kabelky kvalitní batoh. Při jeho správném nošení je tělo zatíženo na obě strany rovnoměrně. Další skvělou náhradou za kabelku a tašku je módní vak.

  1. Nesprávně vybraná obuv

Ano, i špatně vybraná obuv může způsobit bolest zad. Jestliže jsou totiž nohy neustále stlačené v nepohodlných botách, deformují se tak, což má neblahý dopad na páteř.

Pokud je to možné, nenoste boty špičaté, boty na vysokém podpatku, žabky a sandály. Kupte si takové boty, které vám nebudou velké ani malé. Boty vám musí perfektně padnout a musíte se v nich cítit pohodlně.

  1. Sedavé zaměstnání

Sedět každý den v nepohodlné kancelářské židli nebo pracovat celý den ve stoje, je pro vaši páteř velice škodlivé a stejně tak pro vaše zdraví. Dlouhé sezení vede k bolesti zad a také zvyšuje riziko poranění při fyzické zátěži.

Jestliže to situace dovolí, pokuste se o přestávkách co nejvíce pohybovat, protahovat.

  1. Jóga a protahování

Jóga je mocný nástroj proti mnoha chorobám. Pomalé, příjemné cvičení bez prudkých pohybů a těžké váhy. Avšak pokud některý ze cviků budete provádět nesprávně, můžete si špatně zatížit páteř, což povede k bolestem.

Pokud vás však jóga baví, buďte extrémně opatrní s některými pohyby, zvláště pokud máte slabá záda nebo problémy s páteří.

  1. Špatné zvedání

Špatné zvedání těžkých věcí, ať už v tělocvičně nebo v běžném životě, může zapříčinit zhoršení chronických onemocnění pohybového aparátu anebo přinést nové – bolest zad, křečové žíly, kýla či dokonce prolaps některých orgánů.

Jestliže zvedáte těžkou váhu (těžkou krabici, dítě,…), tak se nejprve posaďte, chytněte zátěž a zvedejte se pomocí nohou. Při zvedání udržujte záda v rovině a neotáčejte se.

  1. Špatné držení těla

Měli byste vždy sledovat svůj postoj, a to i tehdy, pokud sedíte u stolu anebo sledujete televizi z pohovky. Špatné sezení způsobuje tlak na páteř, což vede k nesnesitelné bolesti a často vyvolává migrény.

  1. Nesprávně vybavené pracoviště

Pokud pracujete v kanceláři, zkontrolujte své pracoviště kvůli správné organizaci. Sedadlo židle by mělo mít malý sklon dopředu a výška stolu by měla být tak vysoká, abyste při položení rukou nedávali ramena nahoru nebo ruce dolů.

Položte měkký polštář mezi zadní část židle a spodní část vašich zad, to vám pomůže udržet si zdravou deformaci bederního kloubu. Při práci s myší se ujistěte, že vám loket nelítá ve vzduchu, ale leží na stole.

  1. Příliš měkká matrace

Měkká matrace nemůže poskytnout dostatečnou podporu pro vaše záda. Totéž lze říci i o příliš tvrdých matracích. Odborníci doporučují dát přednost středně tvrdé matraci, aby bylo zbráněno bolesti zad v dopoledních hodinách a aby se zabránilo posunutí obratlů, přetěžování svalů, kloubů a vazů.

Co u člověka nejčastěji zapříčiňuje bolest zad?
5 (100%) 2 hlasy

Komentáře

avatar
  Odebírat  
Upozornit na
Další článek
Rolovat nahoru