Co bude s e-mailem, Facebookem, Instagramem a Twitterem, když jeho majitel zemře?
Více než polovina světového obyvatelstva má založený minimálně jeden internetový účet. Lidé si je zakládají na stránkách jako Facebook, Twitter a Instagram, díky kterým jsou spojeni se svými přáteli, rodinou či fanoušky i přes celou Zemi. Ti, kteří nemají založený profil na žádné z těchto stránek, vlastní alespoň e-mailovou adresu.
Jak vytvořit a hospodařit s kterýmkoliv z těchto účtů ví každý jeho majitel. Víte ale, co se stane s profily, když jeho vlastník zemře? Dají se zcela zrušit nebo budou stále aktivní, jen ne obhospodařované? Kdo má vůbec právo se po smrti majitele připojit či jej deaktivovat a co je k tomu potřebné? Každá z těchto internetových domén má předem nastaveno, jak s účty bude naloženo po smrti vlastnící osoby.
Společnost Facebook v roce 2015 zavedla funkci Legacy Contact, což znamená, že s vytvořeným profilem je připojena další osoba, jež na něj může v případě úmrtí majitele přihlásit a informovat okolí o tomto smutném faktu. Náhradní vlastník poté získá oprávnění změnit původnímu majiteli profilový obrázek a archivovat veškeré fotografie a příspěvky. Tímto způsobem lze z aktivního profilu vytvořit účet vzpomínkový.
Jestliže ale není použito Legacy Contact, musí blízká osoba pro spravování účtu doložit a zaslat úmrtní list původního uživatele.
Na to, co se s facebookovým účtem stane po smrti majitele, může myslet i on sám. Lze si totiž v jeho nastavení přednastavit smazání celého profilu v případě, že nebude v předem určitý čas použit.
Profil na Instagramu lze uchovat jako vzpomínkový účet stejně jako na Facebooku a stejně tak lze uvést osobu, jež bude účet spravovat po smrti jeho vlastníka. K ověření úmrtnosti nemusí být použit jen úmrtní list, ale i nekrolog.
Zrušení účtu na Twitteru je možné pouze v případě úmrtí jeho majitele a k tomu je nutné doložit jeho úmrtní list a doklad rodinného příslušníka.
Gmail
Gmail je možné zrušit na žádost některého z nejbližších členů rodiny původního majitele.
Různí provozovatelé e-mailových adres nabízejí vlastníkovi účtu přednastavení si jeho budoucí deaktivaci v případě, že k němu nebude danou dobu přihlášen. Je také možné poskytnout nejbližšímu členu rodiny obsah e-mailového účtu.